Blog
TOP 10 Najpopularniejszych Kołowrotków Karpiowych
Odpowiednio dobrany kołowrotek karpiowy wpływa nie tylko na jakość holu, ale także na jego przyjemność, o co chyba najbardziej chodzi w tym hobby. W tym wpisie skupimy się na tym, by przedstawić najważniejsze cechy kołowrotka karpiowego a także wskażemy 10 najpopularniejszych obecnie modeli, które cieszą niezliczoną ilość karpiarzy.
-
Kołowrotek karpiowy z przednim hamulcem czy wolnym biegiem?
-
Łożyska w kołowrotku karpiowym
-
Hamulec w kołowrotku karpiowym
-
Jakość podzespołów w kołowrotku karpiowym
-
Obudowa kołowrotka karpiowego
-
Pojemność szpuli w kołowrotku karpiowym
-
Waga i wyważenie kołowrotka karpiowego
-
Korbka w kołowrotku karpiowym
-
TOP 10 kołowrotków karpiowych
Kołowrotek karpiowy z przednim hamulcem czy wolnym biegiem?
Podstawowy podział kołowrotków karpiowych obejmuje modele korzystające z hamulca umieszczonego jedynie z przodu, a także te, które posiadają dodatkowo wolny bieg – rodzaj sprzęgła używanego w początkowej fazie brania, kiedy ryba odjeżdża z pobraną przynętą. W kwestii preferencji między tymi dwiema opcjami, karpiarze są podzieleni, jednak w ostatnich latach zauważalny jest większy popyt na modele bez wolnego biegu.
Zarówno jedna, jak i druga konstrukcja mają swoje zalety i wady. Modele z wolnym biegiem charakteryzują się wygodą szybkiego przełączania na działanie hamulca właściwego jednym ruchem. Z kolei modele bez wolnego biegu, dzięki prostszej konstrukcji, są zazwyczaj trwalsze, ponieważ brak dodatkowych podzespołów zmniejsza ryzyko awarii.
Łożyska w kołowrotku karpiowym
Utarło się, że ilość łożysk w kołowrotku jest synonimem jakości jego pracy. Jest w tym na pewno dużo prawdy, jednak oprócz ilości łożysk, ważna jest również ich jakość! Modele z mniejszą ilością, ale dobrej jakości łożyskami będą zdecydowanie dłużej pracowały płynnie, niż wątpliwej jakości łożyska umieszczone w kołowrotku w ilości nawet kilkunastu sztuk.
Hamulec w kołowrotku karpiowym
Hamulec to jedna z kluczowych części kołowrotka, decydująca o sile, jaką należy zastosować do oddawania linki ze szpuli podczas holu. W wędkarstwie karpiowym precyzja hamulca nie musi być tak doskonała, jak na przykład w spinningu, lecz bez wątpienia wpływa to na ogólną jakość użytkowania. W kołowrotkach karpiowych spotykamy modele z klasycznym, "długim" hamulcem, który od pełnego luzu do całkowitego zablokowania szpuli wymaga kilku obrotów pokrętłem, oraz modele z tzw. "Quick Drag" (szybkim hamulcem), który w takiej sytuacji wymaga tylko połowy obrotu pokrętła!
Kolejnym istotnym elementem w kołowrotkach karpiowych jest moc hamulca, wyrażana w kilogramach. Im wyższa ta wartość, tym kołowrotek w stanie całkowitego zablokowania potrafi stawiać większy opór holowanej rybie, co wykorzystamy zwłaszcza w trudnych sytuacjach, gdzie nie możemy oddać karpiowi nawet centymetra linki.
Jakość podzespołów w kołowrotku karpiowym
Od jakości podzespołów oraz precyzji konstrukcji zależy to, jak przyjemny w użytkowaniu i trwały będzie kołowrotek. Najprostsza konstrukcja, która wykorzystuje podstawowe elementy potrzebne do działania kołowrotka, ale wykonane precyzyjnie, z wysokiej jakości materiałów pozwoli cieszyć się nim zdecydowanie dłużej niż "naszpikowany" technologiami model, którego podzespoły są niskiej jakości.
Obudowa kołowrotka karpiowego
Od obudowy kołowrotka zależy jego trwałość, w końcu jest on rodzaje szkieletu, który utrzymuje wszystkie podzespoły w odpowiednim miejscu. Najczęściej stosowanym materiałem do tworzenia obudowy jest grafit, jednak producenci prześcigają się w korzystaniu z coraz to nowszych, lżejszych i trwalszych materiałów. Obudowa kołowrotka karpiowego również wpływa na jego wagę, gdyż stanowi największa jego część. O ile podczas łowienia z wywózki nie ma znaczenia, czy kołowrotek waży 500 czy 700g, to już podczas łowienia na dalekich dystansach z rzutu, lekki model z pewnością jest kolejną składową potrzebną do uzyskania najdalszych rzutów. Generalnie czym niższa waga obudowy, tym wygodniej dla użytkownika, jednak w niektórych sytuacjach schodzi to na drugi plan.
Pojemność szpuli w kołowrotku karpiowym
Kołowrotki karpiowe z reguły są dużymi modelami ze szpulą mieszczącą setki metrów grubej, ponad 0.30mm żyłki. Podczas wyboru kołowrotka karpiowego warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście potrzebujemy dużego modelu, tzw. "Big Pitt", bo łowimy z wywózki na dalekich dystansach czy wystarczy nam mniejszy, zgrabniejszy model, gdyż styl naszego karpiowania nie wymaga posiadania sporej ilości żyłki na kołowrotku. Poza pojemnością, w niektórych metodach łowienia karpi ważny jest również kształt szpuli. Długa szpula o większej średnicy lepiej oddaje żyłkę podczas rzucania na dalekie odległości, dlatego dla rzutowca jest to bardzo ważny aspekt podczas wyboru kołowrotka. Będąc przy szpulach warto sprawdzić również, czy kołowrotek, który wybraliśmy ma możliwość zakupu zapasowej szpuli, ponieważ przydaje się ona kiedy potrzebujemy skorzystać z innej średnicy żyłki lub np. plecionki.
Waga i wyważenie kołowrotka karpiowego
Jak już wcześniej wspominaliśmy, w zdecydowanej większości przypadków waga kołowrotka nie ma tak dużego znaczenia dla skutecznego łowienia karpi. Są jednak przypadki, np. podczas łowienia z rzutu na dalekie przekraczające 150 m odległości, kiedy niższa waga kołowrotka wpływa na szybkość, co ma ogromne znaczenie przy posyłaniu zestawu na takie dystanse. Jeśli chodzi o wyważenie kołowrotka, to są na rynku modele, które zostały dopieszczone również pod tym względem i mają przesunięty środek ciężkości w jego centralną część, jednak w przypadku karpiowania nie jest to aż tak ważny aspekt, chociaż wpływa na wygodę podczas zarzucania czy holu ryby.
Korbka w kołowrotku karpiowym
Korbka w kołowrotku karpiowym to element, który najprościej mówiąc jest pośrednim elementem pozwalającym nawijać linkę na szpulę. W kołowrotkach karpiowych ważny jest odpowiedni uchwyt korbki, dzięki któremu możemy wygodnie trzymać ją podczas często długich holów karpi z dalekich dystansów. Najczęściej taki uchwyt jest wykonany z gumowanego tworzywa sztucznego, jednak bardzo popularne są uchwyty drewniane, nadające dodatkowo estetyki. Korbka może być składana klasycznie, poprzez jej odkręcanie, lub za pomocą szybkiego przycisku, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym dodatkowo umieścić wędki bardzo blisko siebie w tzw. angielskim stylu. Korbka wykonana jest najczęściej ze stopu metali, co czyni ją trwałą.
Top 10 Najpopularniejszych kołowrotków karpiowych
W naszym zestawieniu najpopularniejszych kołowrotków karpiowych umieściliśmy modele, które wyróżniają się na tle konkurencji pod względem doskonałego stosunku jakości do ceny i nie bez powodu są najczęściej kupowanymi modelami na rynku.