Blog
Gdzie szukać karpia w rzece?
W dzisiejszych czasach większość karpiarzy łowi na wodach stojących i raczej omija rzeki bazując na stereotypach, że w rzece trudno o karpia albo wręcz, że w rzece karpia złowić to jest cud. Wiadomo, łowienie na wodach stojących jest ogólnie łatwiejsze aniżeli łowienie w wodach płynących ale to nie znaczy, że w rzece karpie nie występują. Trzeba je tylko znaleźć...
Gdy szukamy karpi w rzece, musimy zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych „miejscówek” Poniżej znajduje się kilka z nich:
Obszary rzeki z płytszą wodą
Karpie często przebywają w miejscach bardzo płytkich, gdzie szukają pożywienia. Najczęściej w takich miejscach przebywają wraz z nadejściem wiosny ponieważ na płytszej wodzie „życie” budzi się najwcześniej. Woda w takich miejscach szybciej się nagrzewa i znajduje się tam już więcej pożywienia niż na głębokiej, zimnej wodzie.
Przy brzegach rzek
W większości rzek karpie lubią również przebywać przy brzegach, szczególnie w miejscach, gdzie jest wystarczająco głęboko, aby schować się przed prądem oraz drapieżnikami. Przeważnie szukają miejsc z gęstą roślinnością przy brzegu lub obszarów z większymi zagłębieniami czy zatopionymi drzewami, które mogą służyć jako kryjówki.
Miejsca z roślinnością nawodną
Karpie uwielbiają pobierać pokarm z roślinności wodnej oraz z jej okolic. W takich miejscach znajduje się z reguły dużo pożywienia dlatego warto szukać takich miejsc porośniętych gęstą roślinnością, taką jak trzciny, lilie wodne czy podwodne łąki.
Miejsca z prądem wody
Karpie lubią obszary z łagodnym prądem wody ponieważ w takich miejscach, szczególnie latem, woda jest nieco chłodniejsza, a co za tymi idzie jest bardziej natleniona. Na odcinkach rzeki, na których występują silniejsze prądy lub uciąg wody jest większy, często podczas podwyższonego stanu wody płynie sporo „żarcia” w postaci drobnych owadów, które nurt wypłukuje z brzegów, roślin oraz dna, co zapewnia rybom naturalne pożywienie. Warto poszukać miejsc, gdzie prąd wody jest nieco szybszy lub tworzą się zawirowania, które potrafią przyciągnąć karpie. Bardzo dobrym miejscem jest tzw „warkocz” czyli miejsce na styku spokojnej oraz płynącej wody. W takim miejscu na powierzchni wody możemy zauważyć charakterystyczne marszczenie się oraz wzmożony ruch wody.
Jeśli chodzi o sondowanie lub szukanie takich miejsc to osobiście używam dwóch przydatnych rzeczy. Mam tu na myśli echosondę Deeper Sonar CHIRP+ 2 oraz tyczkę do badania dna Trakker Prodding Stick V2.
Należy pamiętać, że każda rzeka jest inna. Najlepiej poświęcić trochę czasu na poznanie danego miejsca aby zapoznać się z panującymi w rzece warunkami oraz zwyczajami ryb. Nie od razu zaczniemy mieć dobre wyniki, ale jeśli poświęcimy wystarczającą ilość czasu na obserwację i nęcenie to wyniki prędzej czy później pojawią się na pewno.