Blog
Jaki odkażacz karpiowy wybrać?
Wybór odpowiedniego odkażacza karpiowego to nie jest taka oczywista sprawa. Na rynku znajduje się mnóstwo różnych odkażaczy różniących się składem, gęstością oraz właściwościami. Dla większości wędkarzy odkażacz to odkażacz bez względu na firmę, rodzaj itp. Często ludzie kupują najtańsze odkażacze byleby tylko mieć jakiś w torbie ale nie o to w tym chodzi. Powinniśmy zawsze używać odkażaczy przy każdej złowionej rybie, nie tylko smarując czy psikając ranę po haku ale także miejsca na ciele ryby na których są rany czy np. odpadła łuska po kontakcie z podbierakiem czy matą.
Poniżej przedstawiamy podział odkażaczy ze względu na rodzaje:
- Odkażacze w sprayu lub odkażacze o wodnistej konsystencji: Takie odkażacze są z reguły najtańsze i najwygodniejsze w użyciu lecz mają jedną wadę, posiadają „wodnistą” konsystencję i po aplikacji na ranę szybko spływają, a ich działanie po kontakcie z wodą praktycznie zanika. Są dobre do wstępnego odkażenia. Przykładem takiego odkażacza jest CarpRus Carp Doctor:
- Drugą grupą odkażaczy są odkażacze w formie żelu. Posiadają dobre właściwości odkażające oraz dłużej utrzymują się na ranie nawet kiedy ryba jest już z powrotem w wodzie. Posiadają często w swojej zawartości składniki które przyspieszają gojenie się ran. Przykładem żelowego odkażacza jest Kryston KLIN-IK Medi Skin.
- Odkażacze na bazie propolisu. Takie odkażacze są najlepsze ze względu na swoje właściwości antyseptyczne oraz leczące. Posiadają w swoim składzie specjalnie dobrany propolis który ma silne właściwości odkażające, zabija blisko 100% bakterii, wirusów oraz grzybów. Istotną zaletą takiego odkażacza jest to, że jest on w formie płynnej, a po kontakcie z wodą się ścina i przykleja do rany tworząc swojego rodzaju opatrunek, który na ranie ryby pozostaje przez parę dni. Dzięki takiej właściwości izoluje ranę od środowiska zewnętrznego dzięki czemu rana szybciej się goi. Przykładami odkażaczy propolisowych jest m.in. Nash Medicarp czy Korda Propolis Carp Care Liquid.
- Odkażacze na bazie fioletu gencjanowego. Są to popularne oraz bardzo tanie odkażacze. Są skuteczne ale działają tylko chwilowo na ranę. Po kontakcie z wodą tracą swoje właściwości, a także zabarwiają ranę/ciało karpia na kolor fioletowy. Nawet po upływie dłuższego czasu kolor ten nie znika z rany i brzydko wygląda.
Podsumowując - najlepiej używać odkażaczy na bazie propolisu oraz o konsystencji żelu jeśli chcemy, żeby rana ryby była chroniona przez infekcjami dłuższy czas. Odkażacze w sprayu sprawdzą się jako „pierwszy” odkażacz po wyjęciu haka z pyska ryby ponieważ dzięki swojej rzadkiej konsystencji dobrze penetrują ranę i docierają do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Po odkażeniu odkażaczem w sprayu warto jeszcze przed wypuszczenie ryby do wody potraktować ranę preparatem na bazie propolisu lub żelu, który zasklepi ranę i zapewni dłuższą ochronę oraz szybsze się jej gojenie.