Quick Tips
Ronnie Rig szturmem podbił cały świat karpiowy w ciągu ostatnich kilku lat i stał się jednym z najlepszych przyponów do połowu dużych karpi na pływające przynęty.
Moim zdaniem jego kluczową cechą jest jego zdolność do "resetowania się". Przypon taki po wrzucenia do wody zawsze ustawi nam się perfekcyjnie. W przypadku dużej ilości drobnicy w łowisku niektóre nasze przypony są podnoszone, przesuwane i mogę się źle prezentować, co przekłada się na złe zacięcie ryby. Tutaj takiego problemu nigdy nie będzie.
„Węzeł bez węzła” jest podstawowym, a zarazem najprostszym przyponem w wędkarstwie karpiowym. Został spopularyzowany na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku i zmienił już na zawsze wędkarstwo karpiowe na całym świecie.
Można wręcz powiedzieć, że przypon ten dał zalążek jednej z najpopularniejszych metod wędkarstwa, jaką jest dzisiaj karpiowanie. Dzięki jego prostocie, a także całkowitemu wyeliminowaniu najsłabszego ogniwa, czyli węzła, materiał na którym go wiążemy zachowuje praktycznie 100% swojej wytrzymałości.
Przez lata karpiowania stało się dla mnie wręcz konieczne łowienie w zaczepach gdzie z reguły gałęzie zatopionych drzew pokryte są racicznicą. Choć powiedzenie „gdzie patyki tam wyniki” można uważać jako frazes to jednak dla mnie jest to wielokrotnie warunek konieczny w momencie wyboru miejscówki do położenia zestawu.
Po prostu inaczej nie potrafię/nie chcę łowić. By móc bezpiecznie "karpiować" w miejscach z zaczepami, muszę mieć przekonanie do zestawu którego używam. W takiej sytuacji używam tylko Kevlar Slip D-Riga.
Od dłuższego czasu korzystam ze zmodyfikowanej przez siebie wersji przyponu Blow Back Rig. Jest to przypon, który stosuję najczęściej, gdyż jest on bardzo wszechstronny.
Cranked Blow Back Rig używam z niemal każdym rodzajem przynęt - od klasycznych kulek tonących, przez waftersy, "bałwanki", po ziarna kukurydzy czy orzechy tygrysie. Zastosowane do jego wykonania materiały dają mi bardzo mocny przypon, zaś jego działanie jest dla mnie od lat niezmiernie skuteczne. Bardzo zachęcam was do wypróbowania mojej wersji przyponu Blow Back Rig i zweryfikowania nad wodą moich słów!
Combi Rig to legendarny przypon, który od wielu lat jest stosowany przez karpiarzy na całym świecie w celu dobrania się do najbardziej ostrożnych karpi.
Jego kombinacja polega najczęściej na połączeniu fluorocarbonu z krótkim odcinkiem miękkiej plecionki. Połączenia odcinka sztywnego z miękkim można dokonać przy pomocy różnych węzłów, ale ja najbardziej lubię to robić przy użyciu praski zaciskowej Krimp Tool, która jest jednym z moich najczęściej używanych narzędzi. Dzięki niej pętle zawsze są idealne, a połączenie jest mega wytrzymałe. Combi Riga stosuję najczęściej podczas łowienia z rzutu z uwagi na to ,że sztywny materiał zapobiega jego splątaniu. Używam go także podczas łowienia z wywózki obstawiając spady przy brzegach gdzie woda jest jeszcze dosyć przejrzysta. Mam wtedy pewność, że jest on praktycznie niewidoczny na dnie i drobne ryby nie są w stanie go splątać.
Silicone Tube Rig to bez wątpienia jeden z najskuteczniejszych przyponów dedykowanych do przynęt tonących. Na przestrzeni wielu lat pozwolił na złowienie bardzo dużej ilości rekordowych karpi na całym świecie.
Jego skuteczność zawdzięczana jest rurce silikonowej, która utrudnia karpiowi wyplucie przynęty i sprawia, że hak wbija się idealnie w dolną wargę. Ważne, by dobrać odpowiednią średnicę rurki do wielkości haka tak aby mogła się ona przesunąć podczas brania w kierunku oczka haczyka. Przypon ten idealnie nadaje się do wywózki, gdyż podczas mocniejszych rzutów gumka może zmieniać swoje położenie. Osobiście używam go w niemal każdych warunkach, a najbardziej cenię go za jego prostotę i piekielną skuteczność.
Temat budowy przyponu, który może być traktowany przez karpiarzy na całym świecie jako jeden z najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych, a do tego ma być piekielnie skuteczny, jest przedmiotem dyskusji od dzisięcioleci!
Dla mnie tego typu przyponem od zawsze był Blow-Back Rig, który stał się niemalże legendą! Dlaczego? Ponieważ był i jest skuteczny w większości sytuacji jakie zastaniemy nad wodą, a do tego potrafi współgrać z praktycznie każdą przynętą, jaka zawiśnie na jego włosie! Od kulek tonących, przez zbalansowane wafters, po ziarna i „bałwanki”. Czy możemy chcieć czegoś więcej ? Zawsze!
Bez obaw można się pokusić o stwierdzenie, że jest to jeden z najbardziej popularnych i najskuteczniejszych przyponów w dziejach wędkarstwa karpiowego.
Ma bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ dobrze prezentuje się z waftersami, pop-upami, bałwankami, kulkami tonącymi jak i ziarnami. Jego duża skuteczność zawdzięczana jest pierścieniowi, który podczas wypluwania przynęty przez karpia pozwala odsunąć ją daleko od ostrza haczyka co przy zdecydowanej większości brań daje idealnie zapięcie w dolną wargę ryby.
KD Rig, czyli przypon karpiowy wymyślony przez Kenny'ego Dorset, jest jednym z najprostszych w montażu przyponów karpiowych.
Duża skuteczność KD Rig bierze się z prostoty wykonania a zarazem specyficznej mechaniki działania, która pozwoliła przechytrzyć tysiące karpi na całym świecie. Można śmiało powiedzieć, że KD Rig jest rozwiązaniem uniwersalnym, ponieważ idealnie sprawdza się do kulek tonących czy też pop-upów, a wielu karpiarzy wręcz nie wyobraża sobie łowienia na waftersy bez użycia tego przyponu.