Plecionki główne
Plecionka główna w wędkarstwie karpiowym stosowana jest nie mniej często niż żyłka. Plecionka jako linka główna wybierana jest najczęściej przez karpiarzy łowiących z wywózki na dużych odległościach z racji swojej prawie zerowej rozciągliwości. Coraz popularniejsze staje się jednak stosowanie plecionki również podczas łowienia z rzutu na dalekich dystansach, ponieważ plecionka ma znakomity stosunek niewielkiej średnicy do wytrzymałości.
Cechy plecionki głównej
Mała rozciągliwość - To jeden z najważniejszych aspektów, który przemawia za użyciem jej w pewnych warunkach łowienia. Podczas kładzenia zestawu z wywózki na odległościach często dochodzących do 400 czy nawet 500 metrów, plecionka dużo wcześniej zasygnalizuje branie, czego z pewnością nie możemy powiedzieć o żyłce.
Splot - Niby mało istotne, a jednak! Ilość splotów zastosowanych w plecionce głównej jest bardzo ważny. Plecionki 8-splotowe mają przekrój kształtem zbliżony do kształtu przekroju żyłki. Jest to ważne podczas łowienia z rzutu, gdzie okrągły kształt plecionki generuje znacznie mniejsze tarcie podczas rzutu. Plecionki 4-splotowe stosowane są najczęściej w sytuacji gdy łowimy z wywózki, gdzie kształt przekroju nie jest tak istotny.
Pływalność - Podział jest prosty - Na rynku znajdziemy plecionkę, która unosi się na wodzie, jest neutralna w stosunku do niej lub dobrze tonie. Każdy rodzaj plecionki znajdzie swoje zastosowanie w wędkarstwie karpiowym. Plecionki pływające doskonale sprawdzą się podczas nęcenia rakietą zanętową, plecionki neutralne dobrze ułożą się na szczycie podwodnych roślin zaś plecionki tonące przylegają do dna nie płosząc ryb.
Wytrzymałość - Duża wytrzymałość na węźle to kolejny atut przemawiający za stosowaniem plecionki jako linki głównej. Łowiąc karpie blisko twardych zaczepów, połączenie dużej wytrzymałości plecionki z jej małą rozciągliwością daje sporą szansę na skuteczne wyholowanie ryby w takich warunkach.
Sprawdź również nasz asortyment żyłek głównych i dostosuj szpule swoich kołowrotków do każdych warunków łowienia.