Blog

Żyłka to taki element w niemal każdej dziedzinie wędkarstwa, bez którego trudno wyobrazić sobie możliwość złowienia ryby. Jest to przecież "łącznik" między wędką, którą trzyma w rękach wędkarz, a hakiem, który wbity jest w pysk walczącej ryby. Ten całkowicie podstawowy element wyposażenia każdego karpiarza sprawia, że ma go w swojej ofercie każda firma zajmująca się kompleksową produkcją sprzętu. A że firm produkujących sprzęt karpiowy jest na prawdę dużo, nie trudno wyobrazić sobie, jak trudny wybór stał przed nami, tworząc zestawienie TOP 5 Uniwersalnych Żyłek Karpiowych, które właśnie czytasz.

Zimowe łowienie karpi może być nie lada wyzwaniem. Kiedy temperatura spada poniżej 10 stopni, karpie stają się mniej aktywne niż w cieplejszych porach roku. Jeśli odpowiednio się przygotujemy do takiego łowienia, to jest duże prawdopodobieństwo, że zakończymy naszą zasiadkę z sukcesem w postaci zimowego karpia.

W dzisiejszych czasach większość karpiarzy łowi na wodach stojących i raczej omija rzeki bazując na stereotypach, że w rzece trudno o karpia albo wręcz, że w rzece karpia złowić to jest cud. Wiadomo, łowienie na wodach stojących jest ogólnie łatwiejsze aniżeli łowienie w wodach płynących ale to nie znaczy, że w rzece karpie nie występują. Trzeba je tylko znaleźć...

Markery karpiowe to nic innego jak przyrządy pozwalające na oznaczenie miejsca, w którym wrzuca się do wody zanętę. Pozwalają na utrzymanie powtarzalności i łowienie dokładnie w tym miejscu gdzie leży zanęta, co przekłada się na znacznie lepsze wyniki na zasiadkach.

Pudełko na akcesoria karpiowe można porównać do małego centrum dowodzenia, w którym znajdują się wszelkie drobne elementy zestawów końcowych pozwalających stworzyć odpowiedni zestaw czy przypon karpiowy. W każdej dziedzinie wędkarstwa ilość drobnych akcesoriów potrzebnych wędkarzowi jest OGROMNA, dlatego by odpowiednio je przechowywać producenci prześcigają się w projektowaniu coraz bardziej zaawansowanych a także praktyczniejszych rozwiązań. By nie zawracać Wam w głowie mnogością takich rozwiązań dostępnych na rynku, tworzyliśmy zestawienie TOP 5 najlepszych według nas pudełek na akcesoria karpiowe, czyli tak zwanych Tackle Box-ów.

Konserwowanie właśnie zrobionych kulek proteinowych tak aby można je przechowywać w dobrym stanie przez dłuższy czas to nie jest dla wszystkich taka oczywista sprawa. Jest kilka sprawdzonych sposobów na dłuższe przechowywanie kulek bez pogorszenia ich jakości. W przypadku kiedy wykonujemy własnoręcznie kulki możliwość ich dłuższego przechowywania zwłaszcza kiedy produkujemy większe ilości kulek jest niezwykle ważna.

Własnoręcznie wykonane kulki proteinowe cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z dużo lepszej niż kiedyś dostępności komponentów oraz sprzętu do produkcji kulek. Aby wykonać tanie kulki proteinowe nie potrzebujemy dużej ilości składników. Ważne, aby proporcje składników były właściwe tak, aby kulki były atrakcyjne dla ryb oraz łatwe w rolowaniu, ale przede wszystkim ekonomiczne.

Wybór plecionki na przypon karpiowy to istotny aspekt, który wpływa na nie tylko na skuteczność holu karpia, ale również i na prawidłową prezentację naszej przynęty. Wybór właściwej plecionki zależy od wielu czynników, w tym warunków w jakich przyjdzie nam łowić i osobistych preferencji. W poniższym artykule omówimy, dlaczego wytrzymałość plecionki jest ważna i jak ją właściwie dobrać.

Karpie to ryby wyjątkowo wybredne, przy których niejednokrotnie trzeba się mocno wysilić, aby nasza przynęta wzbudziła ich zainteresowanie. Dlatego wędkarze specjalizujący się w poławianiu tych kapryśnych ryb korzystają z różnych "narzędzi" do przyciągania ich uwagi, takich jak kulki proteinowe w tysiącach zapachów, pellet wędkarski oraz intensywnie działające na ich zmysły boostery i dipy.
W niniejszym artykule skupimy się na tych dwóch ostatnich produktach i postaramy się wyjaśnić, w jaki sposób różnią się od siebie oraz kiedy warto z nich korzystać.

Aby prawidłowo zadbać o rybę wyjętą po holu na brzeg, należy stworzyć jej odpowiednie warunki do tego, by nie uszkodziła swojego dosyć delikatnego ciała próbując dalej energicznie walczyć o "przetrwanie". Aby takie warunki stworzyć, producenci sprzętu karpiowego zaczęli produkować tak zwane maty karpiowe. Od jakiegoś czasu bardzo popularnymi wśród wielu dostępnych modeli stały się te wykorzystujące specjalny stelaż, dzięki któremu ryba uniesiona jest nad podłożem, tzw. kołyski. Popularność tego rozwiązania stała się na tyle duża, że obecnie na rynku możemy spotkać dziesiątki różnych modeli mat tego typu. Aby pomóc w wyborze odpowiedniej kołyski, przygotowaliśmy zestawienie 5 najlepszych według nas mat karpiowych na stelażu.